PREMIO AUTO CENTRUM FUDALA

Damy radę!

TYPY KIEROWCÓW, CZYLI KOGO MOŻESZ SPOTKAĆ NA DRODZE
TYPY KIEROWCÓW, CZYLI KOGO MOŻESZ SPOTKAĆ NA DRODZE

TYPY KIEROWCÓW, CZYLI KOGO MOŻESZ SPOTKAĆ NA DRODZE

Każdy z nas ma swój specyficzny sposób prowadzenia samochodu. Jedni są spokojniejsi, drudzy zdecydowanie bardziej gwałtowni za kółkiem. Nie istnieje jeden spójny portret kierowcy. Niektórzy stosują nonszalancki i pewny sposób jazdy, jeszcze inni za kierownicą są zestresowani i nerwowi. Jakich kierowców możesz spotkać na swojej drodze? Za chwilę dowiesz się, kogo mijasz codziennie w drodze do pracy.

Kierowca „egoista”
Co go cechuje? Przede wszystkim na drodze wyróżnia się bardzo dużą agresją w sposobie jazdy. Najczęściej jego działania wymuszają dostosowanie się innych uczestników ruchu drogowego. Tego rodzaju zachowania najczęściej można spotkać u młodych osób, które są jeszcze niedojrzałe emocjonalnie i nie do końca świadome potencjalnych zagrożeń. Najczęściej są to świeżo upieczeni kierowcy, którzy dopiero odebrali prawo jazdy. Podczas jazdy kierowca „egoista” nie uwzględnia działań i praw innych, co powoduje frustrację i niebezpieczną sytuację na drodze. Efekty spotkania się dwóch takich kierowców mogą być tragiczne w skutkach, dlatego najlepiej zachować spokój i kiedy widzimy, że ktoś łamie przepisy ruchu drogowego i prowokuje niebezpieczne sytuacje, warto zadzwonić na policję.

Kierowca „wychowawca”
Ten typ kierowcy nie tylko nie potrafi się przyznać do własnego błędu, ale doszukuje się ich u wszystkich innych uczestników ruchu drogowego. Wytyka on błędy nawet w błahych przypadkach, nie zauważając swoich własnych, w ten sposób budując poczucie własnej wartości za kółkiem. Podobnie jak w przypadku kierowcy egoisty, warto zachować spokój i dodatkowo go nie prowokować.

„Niedzielny kierowca”
Ten typ kierowcy rzadko siada za kółkiem. Częściej można go spotkać w innych środkach komunikacji, albo na miejscu pasażera. Jeździ wtedy, kiedy musi. Stąd też kiedy wyjeżdża w tygodniu może stanowić spore zagrożenie. Nie zna on  zbyt dobrze przepisów ruchu drogowego i często nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństw jakie może powodować. Najczęściej jeździ anemicznie, zdając się na intuicję, a nie wiedzę. Należy zachować wyjątkową ostrożności kiedy zaobserwujemy kogoś jadącego niepewnie i chaotycznie.

„Kierowca asertywny”
Jest to typ kierowcy, który stara się bezpiecznie dotrzeć do celu i nie wywołuje ryzykownych sytuacji na drodze. Jest świadomy swoich zachowań i szanuje pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jest to typ kierowcy, którego wszyscy powinniśmy naśladować.