PREMIO AUTO CENTRUM FUDALA

Damy radę!

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PODRÓŻY ZE ZWIERZAKIEM?
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PODRÓŻY ZE ZWIERZAKIEM?

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PODRÓŻY ZE ZWIERZAKIEM?

Przed zabraniem swojego czworonoga w daleką podróż należy się solidnie przygotować. Nie wystarczy smycz, czy szelki i jesteśmy gotowi do drogi. Taka eskapada wymaga zdecydowanie większego zaangażowania z naszej strony. Oto kilka podstawowych porad.

Przede wszystkim zanim wybierzemy się z naszym pupilem w dłuższą trasę autem, powinniśmy zacząć go oswajać z jazdą samochodem. Proces ten można rozpocząć od spędzania krótkiego czasu w zaparkowanym aucie, z wyłączonym silnikiem. Jeżeli zwierze boi się i nie chce wchodzić do środka, nie należy go zmuszać. Można natomiast spróbować zachęcić zwierzęcymi smakołykami i uspokajającym głaskaniem, czy chwaleniem za odpowiednią reakcję. Z czasem możemy zabierać naszego psa lub kota w krótkie przejażdżki, stopniowo wydłużając trasę.

Niekiedy zwierzęta, podobnie jak ludzie mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną. Przed wyjazdem w dłuższą trasę, jeżeli zaobserwowałeś jakieś objawy u swojego czworonoga, wybierz się z nim do weterynarza. On powinien przepisać konkretny środek, który pomoże znieść podróż Twojemu pupilowi, bez dodatkowych „atrakcji”. Należy również pamiętać, o tym, żeby nie karmić nadmiernie swojego zwierzaka na 2-3 godziny przed wyjazdem. Stres spowodowany jazdą samochodem może bowiem utrudnić Wam podróż. Żeby nie wywoływać dodatkowego niepokoju, najlepiej starać się zachować dynamikę jazdy i nie słuchać głośno muzyki. Wtedy zwierze będzie czuło się bezpieczniej. Poza tym, jeśli pokonujemy dużą odległość, powinniśmy znaleźć czas na postoje. Co jakiś czas zatrzymaj się ze swoim zwierzakiem i pozwól mu załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, odetchnąć świeżym powietrzem, czy napić się wody.

Jeżeli podróż potrwa sporo czasu, najlepiej będzie jak zabierzesz ze sobą kilka ważnych rzeczy, między innymi miskę i butelkę z wodą. Warto także pomyśleć o suchej karmie, czy o kocyku, lub ulubionej zabawce Twojego pupila. Wtedy poczuje się on zdecydowanie bezpieczniej.

Jeszcze jedna ważna informacja. Jeżeli wybierasz się zagranicę zapoznaj się z funkcjonującymi tam przepisami. Być może będziesz musiał zaczerpnąć informacji o kwarantannach czy szczepieniach i zgłosić się z czworonogiem do lecznicy weterynaryjnej po paszport dla zwierzaka. Przed podróżą warto się także zastanowić nad ubezpieczeniem psa lub kota, na wypadek ucierpienia podczas kolizji.